چگونه برای تلویزیون های هوشمند نرم افزار (اپلیکیشن) بنویسیم

چگونه برای تلویزیون های هوشمند نرم افزار (اپلیکیشن) بنویسیم

تلویزیون هوشمند سامسونگ
 تلویزیون هوشمند سامسونگ مجهز به یک مرورگر با  قابلیت اجرای نرم افزار های کاربردی مبتنی بر وب  است. با استفاده از این تلویزیون کاربر می تواند حوزه های کاربری تلویزیون خود را با اتصال به وب گسترش دهد. کاربران می توانند نرم افزار های کاربردی تلویزیون هوشمند را از فروشگاه نرم افزار های کاربردی سامسونگ (Samsung Apps) از داخل صفحه Smart  تلویزیون به صورت آنلاین دانلود و روی آن نصب کنند. 
 
 
 
تولید اپلیکیشن
تلویزیون هوشمند سامسونگ مجهز به یک مرورگر وب با پشتیبانی کامل از جاوا اسکریپت و فلش میباشد. از همین رو جهت بارگذاری اپلیکیشن روی دستگاه لازم است که مجموعه فایل های html، css، js، swf و سایر منابع از قبیل تصاویر، صداها و آیکن ها با فرمت مشخصی پکیج شده باشند که این کار را ادیتور پیشرفته تلویزیون هوشمند سامسونگ که بخشی از کیت توسعه ارائه شده توسط سامسونگ است (Samsung SmartTV SDK) به صورت بسیار ساده ای انجام میدهد. کیت مذکور شامل ادیتور و سایر منابع لازم جهت تولید، دیباگینگ و نیز امولاتور برای سری های مختلف تلویزیون های هوشمند سامسونگ است . در ادامه طریقه تولید و نصب اپلیکیشن ها را روی تلویزیون هوشمند ، مرور می کنیم.
 
 
 
 
همانطور که اشاره شد این تلویزیون ها، قابلیت اجرای محتوای فلش را دارا هستند. بنابراین برنامه می تواند به طور کلی مبتنی بر فلش بوده و پکیج نهایی، تنها شامل یک html جهت بارگذاری فلش باشد. برنامه به شکل دیگری نیز قابل تولید است ، به این شکل که از فلش استفاده نشود و فقط شامل کدهای html و جاوا اسکریپت باشد.
لازم به ذکر است که مرورگر مجری اپلیکیشن، بطور کامل ازhtml5  پشتیبانی می کند.
در هر دو روش موارد زیر در تولید اپلیکیشن، برای پلتفرم تلویزیون های هوشمند سامسونگ با اهمیت هستند.
1.    ابزار معمول تعامل با تلویزیون ریموت کنترل است که کلیدهای کم و نیز زمان پاسخ بسیار کندی دارد که باید در هنگام طراحی اپلیکیشن به این محدودیت ها توجه کرد. همچنین استفاده از کلیدهای رنگی مرسوم در کنترل ها مطلوب است.
2.    علی رغم توان روزافزون پردازنده های نصب شده روی این تلویزیون ها، در طراحی اپلیکشن باید به حجم پردازش که اغلب مربوط به کارهای تصویری است، توجه داشت و همواره خروجی کار را روی دستگاه تست و بهینه کرد.
3.    در هر مرحله از روند اجرای برنامه راهنمایی های لازم جهت استفاده از کلیدها و پیغام های مناسب به کاربر داده شود. همچنین کاربر فاصله نسبتا زیادی با دستگاه دارد به همین دلیل اندازه فونت ها و علایم باید مناسب باشد.
الف. تولید برنامه بر مبنای جاوا اسکریپت.
پس از نصب کیت توسعه سامسونگ (SDK) به منوی File -> New -> New Project رفته و از پنل سمت چپ گزینه JavaScript Project و سپس از پنل سمت راست گزینه Simple JavaScript Project را انتخاب کنید.
سپس دکمه Next را زده و نامی برای اپلیکیشن خود وارد کنید. در این قسمت می¬توانید تنظیمات ابتدایی برنامه را انجام داده و سپس روی Finish کلیک کنید. 
 
 
 
پوشه ای با نام اپلیکیشن شما در مسیر نصب شده SDK در پوشه apps ساخته شده و یک ساختار فایلی در آن ایجاد می  شود که بهتر است شما نیز براساس همین ساختار فایلی اپلیکیشن خود را توسعه دهید.
 
 
 
 
پس از اعمال تغییرات می توانید از همین محیط ادیتور، امولاتور را فراخوانی کرده و نتیجه کار را مشاهده کنید.
 
 
 
 
 
ب. تولید برنامه بر مبنای فلش.
پس از نصب کیت توسعه سامسونگ به منوی File -> New -> New Project رفته و از پنل سمت چپ گزینه Flash Project  و سپس از پنل سمت راست گزینه Basic Flash Project را انتخاب کنید.
سپس دکمه Next را کلیک کرده و نامی برای اپلیکیشن خود و یک شناسه دلخواه به عنوان ID آبجکت فلش وارد کنید. سپس با فشردن دکمه Find  فایل فلشی را که از قبل ساخته اید به SDK  معرفی کنید.
حالا پوشه ای با نام اپلیکیشن شما در مسیر نصب شده SDK در پوشه apps ساخته شده و یک ساختار فایلی در آن ایجاد می شود.
در این حالت عمده محتوای اپلیکیشن، در داخل فلش، پیاده¬سازی می¬شود. 
حداکثر ابعاد تصویر در این پلتفرم 540×960 پیکسل بوده و فلش پلیر نصب شده روی سیستم قابلیت رندر حدود 12 فریم در ثانیه در این ابعاد را دارد. 
همانند حالت قبل پس از اعمال تغییرات می توانید از همین محیط ادیتور، امولاتور را فراخوانی کرده و نتیجه کار را مشاهده کنید.
تست نرم افزار
امولاتور ارایه شده در کیت توسعه، عملکردی تقریبا مشابه دستگاه واقعی داشته و هر دو نوع ریموت کنترل استاندارد و صوتی را پشتیبانی می کند اما تست در محیط واقعی برای بررسی سرعت اجرا و عملکرد های سیستمی، الزامی است. 
برای تست در محیط واقعی ابتدا باید توسط ادیتور، اپلیکیشن را پکیج کرد و سپس آن را از طریق وب سرور به تلویزیون انتقال داد. برای این کار باید ابتدا با نام develop و پسورد 123456 در تلویزیون لاگین کرده، در منوی توسعه (developer) آدرس آی پی وب سرور که همان آی پی سیستم شماست را وارد کنید و سپس سینک کنید.
 
 
پلتفرم مجری اپلیکیشن ها در این تلویزیون ها ابتدا فایل پکیج شده را باز کرده و آن را روی سیستم نصب می کند. در هربار اجرای برنامه، سیستم تنظیمات برنامه را از روی فایل config.xml فراخوانی می کند و سپس فایل Index.html را اجرا کرده و ادامه روند اجرای برنامه دنبال می شود.
 
 
 
 
 
 
نمونه ای از محتوای فایل config.xml 
 
 
<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<widget>
<ThumbIcon>Resource/image/icon/picasa_106.png</ThumbIcon>
<BigThumbIcon>Resource/image/icon/picasa_115.png</BigThumbIcon>
<ListIcon>Resource/image/icon/picasa_85.png</ListIcon>
<BigListIcon>Resource/image/icon/picasa_95.png</BigListIcon>
 
<category>lifestyle</category>
<autoUpdate>y</autoUpdate>
 
<cpname>MyCP</cpname>
<cpauthjs></cpauthjs>
<login>y</login>
 
<ver>0.930</ver>
<mgrver>1.000</mgrver>
 
<fullwidget>n</fullwidget>
<srcctl>n</srcctl>
<ticker>n</ticker>
<childlock>n</childlock>
<audiomute>n</audiomute>
<videomute>n</videomute>
<dcont>y</dcont>
<network>y</network>
<hubsite>n</hubsite>
 
<widgetname>HelloWorld</widgetname>
<description>Welcome!</description>
 
<width>960</width>
<height>540</height>
 
<author>
<name>Samsung Electronics Co. Ltd.</name>
<email></email>
<link>http://www.sec.co.kr/</link>
<organization>Samsung Electronics Co. Ltd.</organization>
</author>
</widget>
 
 
 
برای اطلاعات تکمیلی می توانید به سایت http://samsung.com مراجعه کرده و به راهنما، منابع برنامه نویسی و چند نمونه کار انجام شده دسترسی پیدا کنید.
 
چگونه می توانیم کمکتان کنیم؟
تمام حقوق این سایت متعلق به شرکت «سام سرویس» نماینده رسمی شرکت «سامسونگ» است. - © 1400
Website Security Test